Už se vám někdy stalo, že při bezpečnostní kontrole na letišti vám byl zabaven nějaký předmět? Nůžky, kosmetika, lahve s pitím, nebo dokonce skateboard či kolíky na uchycení stanu. To vše má svá jasně daná pravidla.

Co si nesmím vzít na palubu letadla?

Začněme nejdříve tím, co na palubu letadla nepatří. Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem, musíte si dát obzvlášť velký pozor, protože i některé věci každodenní potřeby vám mohou být při kontrole zabaveny.

Takže co na palubu sebou mít nemohu nebo má nějaká omezení? Určitě první co vás napadne je lahev s pitím či kosmetika. Veškeré tekutiny, krémy a gely, které si chcete vzít na palubu smí mít velikost/obsah maximálně 100 ml a MUSÍ být v originálním balení. Pokud překračují hranici 100ml raději je nechte doma nebo odložte do odbaveného zavazadla. Samozřejmě, že na vše existuje výjimka, ale o těch si povíme níže

Co mě jako další napadne jsou nůžky. Mohu je mít ve svém příručním zavazadle? Ano mohu, ale čepel by měla být menší než 6cm. To samé platí i o nožích. Samostatnou jednotkou jsou vystřelovací nože. Byť by čepel byla menší než 6cm, na palubu letadla nesmí – cokoli má pojistku nebo nějaký mechanismus, který zabraňuje otevření je automaticky z přepravy vyloučen.

Samozřejmostí jsou zbraně. Ať už jste policista, sportovní střelec nebo jen máte dítě, které si u sebe v batůžku veze pistolku na vodu – toto vše na palubu nepatří. Zbraně se mohou přepravovat jen v odbavených zavazadlech a ještě za speciálních podmínek. Totéž platí o střelivu, to na palubu letadla také nemá co dělat. Ale co když mám přívěsek na klíčích či na krku s kulkou? Ani v tomto případě byste ji neměli na palubu mít. Nikdo nebude rozlišovat či se jedná o šperk, dekoraci nebo opravdové střelivo.

Dále jsou zakázány třeba pletací jehlice, kolíky na upevnění stanu, tlakové nádoby, golfové hole, hokejky, pruty, skateboardy, turistické hole.

Co si můžu/musím vzít na palubu letadla?

A co že to na palubu letadla patří? Určitě nenechávejte v odbaveném zavazadle žádné powerbanky, notebooky, ani telefony. Všechny tyto přístroje musí být v kabinovém zavazadle spolu s vámi na palubě.

Dále do kabiny letadla vezměte tekutiny a gely o velikosti maximálně 100 ml, které se vejdou do průhledného sáčku o obsahu 1 l. Tento sáček je povolen 1 na osobu.

Jak jsme zmiňovali výše – i zde existují výjimky. Pokud cestujete s malými dětmi, většinou sebou pro ně můžete mít i lahev s pitím. Dále se tyto pravidla nevztahují na léky, které jsou nezbytné po dobu letu.

Pokud se budete řídit jasnými pravidly, nic vás nemůže překvapit. Ovšem vždy má poslední slovo pracovník bezpečnostní kontroly. Bezpečnost v letecké přepravě je to nejdůležitější.

Napsal: Lukáš

Štítky: , ,

96 96 Vše co si můžete nebo nemůžete vzít na palubu letadla 2020-12-19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše hodnocení:

Podobné články