Označit jako navštívené Přidat do oblíbených

Aktuální čas v hl. městě

Praha

23:06

+2

Zanzibar

01:06

Průměrná teplota v hl. městě

I
29°C
II
29°C
III
29°C
IV
28°C
V
27°C
VI
26°C
VII
26°C
VIII
26°C
IX
28°C
X
29°C
XI
29°C
XII
29°C

Základní přehled

Světadíl
Afrika
Jazyk
Svahilština, angličtina, arabština
Hlavní město
Stone Town
Počet obyvatel
1 303 569
Rozloha
2 461 km²
Náboženství
Islám
Bezpečnost
Průměrná
Měna
Tanzanský šilink (TZS)

O Zanzibaru

Zanzibar, výborná destinace pro ty, kteří hledají klid na plážích i pro ty, kteří prahnou po znalostech z minulosti či chtějí surfovat na vlnách při zapadajícím slunci.

Zanzibar se nachází na východním pobřeží pevninské Afriky. Je rozdělený na 2 větší ostrovy – hlavní Unguja a severní a menší ostrov Pemba. Turisté většinou objeví krásy většího ostrova, kde se vystřídali Arabové, Portugalci, sultanát Ománské říše a nakonec i Britové.

Staňte se průvodcem!

Toto místo ještě nemá napsaný žádný popisek. Nyní máte unikátní šanci stát se průvodcem a sepsat o tomto místě své vlastní zkušenosti.
Přidat vlastní cestopis

Galerie

Cestopisy

Podrobný popis

Co vidět?

Stone Town

Hlavní město Zanzibaru se jmenuje Town Stone. Jak už název napovídá, město bylo vybudováno převážně z kamenů, ať už Portugalci či později Ománským sultanátem. Zanzibar je spojován s prodejem otroků do celého světa, který tu fungoval až do konce 19. století. Až Britové tomuto učinili přítrž.

Nejznámější rodák ze Zanzibaru? Farrokh Bulsara. Že vám to nic neříká? A co jméno Freddie Mercury? Ano! Tento známý skladatel a zpěvák skupiny Queen se v tomto městě narodil. Ve Stone Townu můžete najít jeho rodný dům, ze kterého je muzeum věnované jeho památce a hotel.

Město je také známé svými zdobenými dveřmi, které najdete na každém kroku.

Zapomenout nesmíme ani na místní trh z otroky. Po těch zbyly 2 kamenné cely, v kterým se tísnilo desítky otroků. Pro připomenutí této hrůzostrašné historie, která k Zanzibaru patří, je zde vybudováno muzeum i s památníkem.

Prison Island

Od Stown Townu 30 minut lodí leží Prison Island. Ostrov, na kterém žije více než stovka želv obrovských. Želvy si můžete pohladit, nakrmit, vyfotit se s nimi. Je to skvělý zážitek si tyto majestátní zvířata prohlédnou takto zblízka. A kde se tu želvy vlastně vzaly? Byl to dar od nedalekých Seychelských ostrovů místnímu vládci v roce 1919.

I když se ostrov jmenuje Prison Island, nikdy to žádné vězení nebylo. Místní infrastruktura sloužila jako překladiště otroků, kteří se na Zanzibar dostali. Ti, kteří byli zdraví a schopni práce se posílali do Stown Townu. Kdo trpěl nějakou chorobou, byl zde držen v izolaci do té doby, než se vyléčil.

Spice tour

Pokud chcete poznat pravý Zanzibar, návštěva farmy s kořením určitě nesmí chybět ve vašem rozvrhu. Na farmách poznáte koření tak, jak jste je nikdy neviděli. Jedná se většinou o prohlídky s průvodce, který vám v angličtině vysvětlí vše od A po Z. Následuje zpravidla ochutnávka ovoce, které jste právě viděli růst zakončená obědem z místních surovin. Po vydatném jídle si můžete všechny tyto druhy koření koupit u místního prodejce.

TIP: pokud před sebou máte ještě návštěvu Stown Townu, kupte koření ve městě na místním trhu – je zde daleko levnější a stejně kvalitní.

Počasí

Během celého roku se na Zanzibaru vystřídají 2 období dešťů. Od března do května, kdy je déšť nejvydatnější a rozhodně se nedoporučuje návštěva v těchto měsících. Od října do prosince je druhé období dešťů, které už není tak výrazné. Z vlastní zkušenosti v listopadu nepršelo

Mimo deště je počasí téměř stejné na celém ostrově. Teploty okolo 30°C a poměrně velká vlhkost, jak je v tropickém pásu zvykem.

Doprava

Letadlo

Nejpohodlnější cesta na ostrov je letecky. Ať už z Prahy či Vídně, nejlepší ceny nejspíše seženete s Emirates nebo Qatar Airways. Pokud se chcete vydat na Zanibar po prozkoumání pevninské Tanzanie, je zde několik letišť spojujících ostrov s pevninskou Afrikou. Ať už se vydáte z Kilimandžára nebo Dar es Salaamu, vždy najdete vhodnou variantu. Po příletu si připravte hotovost či kartu na zaplacení víza v hodnotě 50 USD.

Loď

Možnost dopravit se na Zanzibar lodí máte z nedalekého hlavního města Tanzanie Dar es Salaam. Cesta zabere cca 2-3h a zaplatíte za ní okolo 35 USD v závislosti na společnosti.

Taxi

Hned jak vystoupíte z letadla, projdete pasovou kontrolou, se na vás vrhnou řidiči místních taxíků. Je to nejrychlejší a a nejpohodlnější způsob dopravy po Zanzibaru. Jako všude na tomto ostrově platí pravidlo smlouvání.

Dala Dala

Místní používají k přepravě místo vozy Dala Dala. Na korbu těchto “minibusů” se vejde i více jak 10 lidí – z 90% místní. Je to skvělá příležitost poznat místní kulturu. Najdete je prakticky po celém ostrově. Většinou jsou číslovaní i popsané, takže bez problému poznáte, jakým směrem zrovna jede.

Ubytování

Ještě než zakoupíte ubytování na Zanzibaru, je dobré se rozhodnout, co právě vy na tomto ostrově hledáte. Chcete celý den strávit na lehátku u pláže a s drinkem v ruce sledovat místní život? Potom právě pro vás je východní/jižní část ostrova. Zde totiž 2x denně můžete zažít odliv, který od vás moře “odnese” až stovky metrů daleko.

Pokud hledáte akčnější dovolenou se surfem v ruce a trochu té párty hudby, vydejte se na západ/jih ostrova, kde to to žije! Nebudete se tu nudit ani chvilku. Každý si na Zanzibaru najde to své.

Ubytování ve 4* hotelu vás vyjde okolo 2000 CZK za noc za dvojlůžkový pokoj. Ovšem najdete zde také hostely, pro low costs cestovatele nebo 5* hotely pro ty nejnáročnější, viz. tento příklad hotelu, který postavili a vedou Češi.

Recenze

Přidat recenzi

Nejste přihlášen! Aktuálně přidáváte recenzi jako neověřený návštěvník. Máte u nás účet? Přihlašte se

Vaše hodnocení:

96 96 Zanzibar 2020-12-17

Staň se součástí komunity cestovatelů. Sdílej své zážitky z cest s ostatními. Cestuj společně s námi!